Strona startowa about us family life
Chemioterapia

Chemioterapia Samo pojęcie „chemioterapia” zostało wprowadzone do medycyny przez niejakiego Paula Ehrlicha. Człowiek ten żył w latach 1854-1915. Ogólnie rzecz ujmując, chemioterapia polega na tym, że wykorzystuje się związki chemiczne pochodzenia syntetycznego w celu zwalczanie pewnego rodzaju schorzeń. W ten sposób leczy się: schorzenia wywołane przez drobnoustroje, choroby pasożytnicze, choroby nowotworowe. Wspomniany powyżej Paul Ehrlich zasłyną również z tego, że wykorzystał arsenową pochodzenia organicznego. Innymi słowy jest to tzw. salwarsan. Wykorzystuje się go w leczeniu chorób, które wywoływane są przez krętki oraz pierwotniaki. Mówiąc o chemioterapii myślimy o chorobie nowotworowej. Otóż, jak wyżej powiedziano wykorzystuje się ją do leczenia chorób nowotworowych. Dzięki niej dochodzi bowiem do niszczenia komórek nowotworowych, niezależnie od tego, gdzie one się znajdują w ciele pacjenta. Zważywszy na typ nowotworu oraz stadium jego rozwoju, chemioterapii może wywoływać różne efekty u pacjentów. Otóż dzięki niej można leczyć, a nawet wyleczyć chorobę nowotworową. Innym skutkiem stosowanej chemioterapii jest powstrzymanie rozwoju choroby. Dzięki niej dochodzi także do zaprzestania rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych. Innymi słowy mówi się o przeciwdziałaniu tworzeniu przerzutów. Co więcej, chemioterapia spowalnia postęp choroby nowotworowej. Nie bez znaczenie jest również fakt, iż chemioterapia wpływa na jakość życia pacjentów oraz łagodzi symptomy choroby. Chemioterapia wiąże się więc z wieloma korzystnymi skutkami, przede wszystkim z tym, że wielokrotnie jest ona ratunkiem dla chorych. Niemniej jednak, mówiąc o chemioterapii, nie sposób nie wspomnieć o negatywnych skutkach, jakie wywołuje ona w organizmie człowieka. Jednym z nich są choćby częste wymioty. Mówiąc jednak o pozytywnych stronach chemioterapii, warto podkreślić, że dzięki niej można uzyskać zniszczenie nawet 99% masy nowotworowej. Mimo to jednak należy mieć świadomość tego, że w organizmie pozostać jeszcze mogło bardzo dużo komórek nowotworowych, które ponownie inicjują swoje podziały a także przerzuty do innych narządów.

'
Z chemioterapią wiąże się zaburzenie krzepliwości krwi. Z tego względu zachować szczególną ostrożność podczas mycia zębów czy golenia się. Zaleca się więc stosowanie miękkich szczoteczek oraz maszynki elektrycznej. W czasie prowadzonej chemioterapii przeciwwskazanym lekiem jest Aspiryna. Warto wiedzieć również, że po chemioterapii obserwuje się podwyższenie temperatury do ok. 38 stopni. W przypadku, gdy taka temperatura utrzymuje się dłużej niż 8 godzin, należy skonsultować się z lekarzem.
Chemioterapia przyczynia się także do zapalenia błony śluzowej jamy ustnej i przełyku. Zaburzenia te skutkują trudnościami w przełykaniu. Ponadto wspomnieć należy o tym, że jama ustna charakteryzuje się zaczerwienieniem, obrzękiem, nadżerkami, owrzodzeniami. Niekiedy chemioterapia doprowadzić może nawet do martwicy. Zapaleniu ulegaj również jelita, co z kolei objawia się biegunką.
Start | Artykuły | Kontakt | Polityka coockie | Copyright © Chemioterapia.waw.pl