Strona startowa about us family life
Poradnik dla pacjenta

Poza tym, że chemioterapia jest skuteczną metodą leczenia chorób nowotworowych, wiąże się z jej zastosowaniem wiele skutków ubocznych. W związku z tym warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami, które pokazują jak się zachowywać i co robić, by nie stwarzać czynników sprzyjających wystąpieniu niekorzystnych dla zdrowia zmian w organizmie. Z chemioterapią wiąże się zaburzenie krzepliwości krwi. Z tego względu zachować szczególną ostrożność podczas mycia zębów czy golenia się. Zaleca się więc stosowanie miękkich szczoteczek oraz maszynki elektrycznej. W czasie prowadzonej chemioterapii przeciwwskazanym lekiem jest Aspiryna. Warto wiedzieć również, że po chemioterapii obserwuje się podwyższenie temperatury do ok. 38 stopni. W przypadku, gdy taka temperatura utrzymuje się dłużej niż 8 godzin, należy skonsultować się z lekarzem. Osobom po chemioterapii zaleca się krótkie spacery oraz ćwiczenia ruchowe o niewielkim obciążeniu. Pacjentom onkologicznym zaleca się długie odpoczynki, tzn. długi sen w nocy oraz krótkie drzemki w ciągu dnia. Warto jednak pamiętać, że zmiana pozycji po odpoczynku powinna odbywać się stopniowo. Dzięki temu można uniknąć zawrotów głowy. Osoby stosujące chemioterapię mają obniżoną odporność organizmu. Z tego względu należy unikać wszelkich takich sytuacji oraz zachowań, które mogłyby sprzyjać wystąpieniu jakichś dodatkowych schorzeń. Z racji tego, że podczas chemioterapii może towarzyszyć łysienie, włosy należy czesać delikatnie. Z kolei nie wolno farbować ani wykonywać trwałej ondulacji. Zaleca się, by przed wprowadzeniem leczenia, skrócić włosy. Jak się bowiem okazuje, dłuższe włosy na skutek tego, że bardziej napinają skórę, sprzyjają łysieniu. Z racji tego, że pacjenci poddający się chemioterapii wymiotują, zaleca się nawadnianie organizmu. Do przeciwwskazań w czasie stosowania chemioterapii należy: - palenie papierosów. - picie alkoholu - spożywanie pokarmów zbyt zimnych, gorących, słodkich, kwaśnych, twardych, słonych, słodkich, z racji tego, że pokarmy te podrażniają śluzówki. Przeciwwskazane jest również wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej. Zaleca się bowiem, by osoby leczone onkologicznie wykonywały jedynie te czynności, które są niezbędne. Zaleca się, by zgłosić się do lekarza w poniższych przypadkach: gdy temperatura ciała przekracza 38 stopni, szczególnie wówczas, gdy utrzymuje się ona powyżej 8 godzin, w przypadku przedłużającego się krwawienia, w sytuacji wystąpienia zmian na skórze lub na błonach śluzowych, w razie pojawienia się suchego kaszlu lub wystąpienia duszności, w sytuacji pojawienia się nagłego bólu.

'
Mówiąc o chemioterapii myślimy o chorobie nowotworowej. Otóż, jak wyżej powiedziano wykorzystuje się ją do leczenia chorób nowotworowych. Dzięki niej dochodzi bowiem do niszczenia komórek nowotworowych, niezależnie od tego, gdzie one się znajdują w ciele pacjenta.
Chemioterapia wywiera wpływ kancerogenny, co oznacza, że stosowanie tego rodzaju leków przyczynia się do rozwoju nowotworów. Nie sposób nie wspomnieć o wpływie teratogenny, tzn. o sprzyjaniu uszkodzeniom płodu, a nawet przyczyniający się do jego śmierci. Z tego względu okres ciąży oraz karmienia piersią jest przeciwwskazaniem do stosowania leków cytostatycznych.
Start | Artykuły | Kontakt | Polityka coockie | Copyright © Chemioterapia.waw.pl